Świecące Perły Muzeum Neonów

 Przy okazji otwarcia Muzeum Neonów w czasie Nocy Muzeów niektóre neony pokażemy po raz pierwszy tuż po odnowieniu. Napisy te zachwycają – wszyscy, dzięki wsparciu naszych partnerów, będą mogli zobaczyć efekt końcowy już w najbliższą sobotę od godz. 19.00 na Mińskiej 25 (budynek 55).

 1) KINO HELIOS

Neon grudziądzkiego kina został podarowany przez firmę developerską Capital Park, mecenasa świetnego zresztą albumu „Tu było kino”. Firma ta pokryła również koszty renowacji napisu. Piękny znak o nietypowym i fantazyjnym kroju pisma jest niejako wspomnieniem lat świetności wielu wspaniałych małych kin. W neonie wykorzystywane były obecnie trudno dostępne 22-mm rury z Krosna (teraz najgrubsze szkło neonowe ma 18 mm). Szczęśliwie w magazynie firmy Abis Neon, przeprowadzającej renowację, przeleżało przez 15-20 lat odpowiednio grube szkło – tak, jakby czekało na właściwą okazję, która właśnie nadedzła. Dodatkowo w neonie wykorzystany zostanie też oryginalny proszek (luminofor) produkcji jeszcze NRD-owskiej, dający ciepłą białą (lekko żółtawą) barwę jarzenia. Efekt końcowy zapowiada się wyśmienicie!

 2) HOTEL SASKI

 Projekt przez lata zasłoniętego neonu Hotelu Saskiego, mieszczącego się przy nieistniejącej obecnie ulicy Żabiej, powstał w 1959 r. Pan Artur Jarczyński i spółka Pl. Bankowy 1, która przebudowuje budynek na obiekt biurowy, przekazała w 2011 r. neon dawnego hotelu do kolekcji Muzeum Neonów wraz z funduszami na jego remont. Neon został odnowiony już jakiś czas temu, ale z uwagi na jego rozmiary nie był nawet wcześniej podłączany w naszym garażu. Jest to jeden z większych naszych eksponatów.

 3) KAWIARNIA JAŚ I MAŁGOSIA

 Projekt neonu, który zdobił jeden z kultowych barów kawowych PRL-u, został wykonany w 1973 r. przez Państwową Pracownię Sztuk Plastycznych. W związku z planami umieszczenia w lokalu włoskiej restauracji, a także kiepskim stanem neonów za zgodą dzielnicy Wola stara reklama trafiła do naszej kolekcji. W marcu 2012 r. zorganizowaliśmy charytatywną imprezę połączoną z huczną potańcówką, na której zbieraliśmy środki na renowację znaku. Dodatkowo wsparła nas firma Neon 1, która przeprowadziła remont neonu.

 4) WARSZAWA WSCHODNIA

Neon zdobił halę dalekobieżną dworca Warszawa Wschodnia, wybudowanego w latach 1964-69 wg projektu Piotra Szymaniaka i Arseniusza Romanowicza. Sfatygowany napis, pozbawiony szkła i okablowania, trafił do naszej kolekcji w czasie remontu obiektu. W ostatniej chwili goszczące nas Soho Factory zdecydowało się na pokrycie kosztów jego renowacji. Z uwagi na rozmiary, neon znajdzie się na zewnątrz na terenie Soho. Zaświeci po raz pierwszy po wielu latach, jak na starych pocztówkach.

 Przyjdźcie do nas w najbliższą sobotę w godz. 19:00-1:00 a przekonacie się, czemu neony te nazywamy perłami! Serdecznie zapraszamy. Symbolicznym powitaniem tych niesamowitych neonów będzie neonowy tort o godz. 22.30. 

Advertisements

About neonmuzeum

Pierwsze Muzeum Neonu w Polsce, którego celem jest dokumentacja i ochrona starych, powojennych reklam świetlnych. Poland's first Neon Museum dedicated to the documentation and preservation of Poland's cold war era neon signs.
This entry was posted in nasza kolekcja (our collection) and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s