Informacja prasowa – otwarcie Muzeum Neonów

Muzeum Neonów w Soho Factory zaprasza w Noc Muzeów!

Nowa siedziba, nowe neony, nowe atrakcje! Muzeum Neonów wprowadza się do budynku numer 55 na terenie warszawskiego Soho Factory przy ul. Mińskiej 25. Z tej okazji zapraszamy 19 maja w Noc Muzeów na wyjątkowe wydarzenie – po raz pierwszy w jednym miejscu zostaną zaprezentowane prawie wszystkie eksponaty z kolekcji Muzeum, w tym także po raz pierwszy po renowacji kilka ikonicznych warszawskich neonów: ogromny neon dworca WARSZAWA WSCHODNIA, który zabłyśnie po latach i zawiśnie na stałe na terenie Soho Factory, neon kawiarni JAŚ I MAŁGOSIA, odnowiony dzięki ofiarności miłośników reklam świetlnych, słynny neon HOTEL SASKI, który będzie można zobaczyć po raz pierwszy od momentu zniknięcia z pl. Bankowego. Pokazane zostaną też inne rozświetlone neony: m.in. BERLIN, CEPELIA, RESTAURACJA AMBASADOR, SPOŁEM. Pokazom neonów, starych grafik, projektów, neonowych pocztówek i zdjęć będą towarzyszyły inne atrakcje. O godz. 20.00 zapraszamy na koncert zespołu COLDAIR, o godz. 21.00 w podróż po neonach Warszawy zabierze JERZY S. MAJEWSKI, znany varsavianista i dziennikarz „Gazety Wyborczej”, a o godz. 22.30 zapraszamy na symboliczny  poczęstunek i wspólne krojenie i wielkiego tortu w kształcie neonowego logo muzeum, który został przygotowany specjalnie na ten wieczór. Bądźcie z nami w NOC MUZEÓW i zobaczcie, jak urządzamy PIERWSZE W POLSCE MUZEUM NEONÓW!

Projekt dokumentacji i ratowania neonów prowadzimy od 2005 r. W zbiorach Muzeum znajduje się obecnie 35 neonów, czyli prawie400 liter, przy czym cały czas trafiają do nas nowe eksponaty. Posiadane neony staramy się w miarę możliwości odnawiać. Dysponujemy również bogatą dokumentacją zdjęciową współcześnie zachowanych neonów oraz zbiorem archiwalnych rysunków projektów neonów i starych pocztówek, które m.in. wykorzystaliśmy w dwóch publikacjach książkowych – „Warszawa. Polski Neon” (Gazeta Wyborcza, 2007 r.) i „Polish Cold War Neon” (Mark Batty Publisher, Nowy Jork 2011 r.). Ponadto pod naszą opiekują znajduje się odrestaurowana neonowa syrenka przy ul. Grójeckiej 81/87 w Warszawie.

Neony prezentują wysokie walory artystyczne. Projektowane były przez uznanych grafików, plastyków i architektów. Tworzyły integralną część architektury budynków. Tych wyjątkowych, starych znaków z roku na rok jest coraz mniej, stąd konieczność zapewnienia im ochrony. Często funkcjonowanie neonów w pierwotnych lokalizacjach jest zagrożone – pojawiają się nowi najemcy, sklepy zmieniają funkcje. Dlatego tworzymy miejsce, gdzie będą mogły trafić demontowane bądź niepotrzebne neony.

Naszą misją jest kolekcjonowanie oryginalnych neonów oraz ich ratowanie, odnawianie i dokumentowanie ich historii, przywracanie do życia zapomnianych, zdejmowanych, niechcianych i niedziałających neonów.

Muzeum Neonów prowadzone jest przez Fundację Neon, która działa na zasadach non-profit. Wesprzyj nas, jeśli chcesz, aby kolejne neony zostały uratowane od zapomnienia.

Alior Bank

Konto: 53 2490 0005 0000 4500 3671 1887

PARTNER STRATEGICZNY OTWARCIA: RWE

PATRONI MEDIALNI: GAZETA.PL, RADIO TOK FM

PARTNERZY: SOHO FACTORY, ABIS NEON, BALGERA RISTORANTE & CAFE, DYNAMICS PR, IC POWER ELEKTROENERGETYKA, STORMDESIGN.EU

Advertisements

About neonmuzeum

Pierwsze Muzeum Neonu w Polsce, którego celem jest dokumentacja i ochrona starych, powojennych reklam świetlnych. Poland's first Neon Museum dedicated to the documentation and preservation of Poland's cold war era neon signs.
This entry was posted in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s